Właśnie 2.12.2019 został ogłoszony konkurs NCBiR "WIELKIE WYZWANIE" :

 https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/

Wyzwanie

Twoim wyzwaniem będzie opracowanie kompaktowego urządzenia do zastosowań indywidualnych, zdolnego do przekształcania energii wiatru na energię elektryczną oraz jej magazynowania w najefektywniejszy sposób.


Temat badawczy - dlaczego wiatr?

Dzięki postawieniu takiego wyzwania, NCBR dąży do ograniczenia smogu i redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Opracowane w wyzwaniu rozwiązanie da możliwość dostępu do energii elektrycznej poza siecią, a przede wszystkim przyczyni się do oszczędności w gospodarstwach domowych.


--------------------------------------------------------------------------------------
Problem konstrukcyjny:
Prawdziwy problem konstrukcyjny w tym projekcie, polega na tym, jak elektronicznie i mechanicznie dostosowywać ustawienie łopatek wirnika wiatraka do siły wiatru, a także do jego zmienności. Zwycięstwo w tym konkursie nie przyjdzie samo, ale wygra ta ekipa która zastosuje najlepiej obliczony i zbadany układ synchronizacji wiatraka do zmiennych warunków wiatrowych.    
POLSKIE INNOWACJE DLA OCHRONY KLIMATU

Dziś w Polsce ( 2.12.2019) został ogłoszony konkurs NCBR Wielkie Wyzwanie
https://wielkiewyzwanie.ncbr.gov.pl/  Nagroda dla zwycięskiego zespołu to 1 Milion złotych , za zaprojektowanie i wykonanie prototypu najbardziej efektywnego przydomowej kompaktowego instalacji produkującej i gromadzącej prąd z energii wiatrowej. !
Tak to rzeczywiście konkurs wart uwagi. To wyraz zmian jakie następują w podejściu do wyzwań zmian klimatu.
Szkoda tylko że tak poważne problemy techniczne nie potrafiliśmy dotąd w Polsce rozwiązywać metodycznymi i wieloletnimi starannie zaplanowanymi działaniami,a teraz staramy się to nadrobić medialnymi zrywami i akcjami... Bo przecież prawa fizyki możliwe do wykorzystania w rozwiązaniach technicznych i projektowych i w 1994 r i 2004 i 2009 i 2019 były takie same...
Zadam więc pytanie na które nich każdy sam sobie odpowie: czemu więc ten konkurs została dopiero teraz ogłoszony?